ZAMANE ÇOCUKLARI GEZEGENİ TERSİNE ÇEVİRECEK

   2018 Eylül ayında Hamburg’ta 7 yaşındaki Emil’in öncülüğünde, bir grup çocuk kendi elleriyle boyadıkları ve rengarenk yazılar yazarak hazırladıkları pankartlar ile yürüdüler. Pankartlarında ve dillerinde “Uçuş modu açık şimdi sıra bende”, “Biz çok sesliyiz, sizler cep telefonu ekranına bakıyorsunuz”, ”Benimle konuş cep telefonunla değil”, Çocuklara vakit ayırın”, “Bizi dinleyin cep telefonunu değil” , “Benimle oyna, cep telefonunla değil.” cümleleri vardı.

    Nasıl yürekten bir farkındalıktır bu Emil! Emil’e kulak veren ve yasal, barışçıl bir yürüyüşe olanak sağlayan ailesi ile Emil’e eşlik eden diğer çocukların da farkındalığı unutulmamalı.                                                                       

    Oyun oynamayı ve can sıkıntısının yaratıcılığa katkısını bilmeyen, hop ellere tabletler biz şurda rahat bir çene çalalımcı ebeveynlere ders değil ödev olmalı bu yürüyüş.  Şikayet ettiklerimizi düzeltmek çocuklara ödev vererek, “Ders çalış evladım, ders!” diyerek değil, değişimle yürüyen ve bilinçlenmeye çabalayan bir ebeveyn portföyü ile mümkün. Çocuklardan istediklerimize model olmak eğitimin temel kuralıdır. Gerisi uçar gider… Öğrenme için duyu organlarımızın maruz kaldığı öğeler çok önemlidir ve öğrenme anda gerçekleşir. Evlatlarının beslenmesine, gıdaların doğallığına, giydirdiklerinin süsüne özen gösteren anne babalar, konuştuklarımızın uzun dönemde beyine etkilerini somut olarak görmüş olsa ağızlarından çıkan her kelimeyi düşünerek kullanırlardı, ellerinde olan telefonları, oyunlardaki, çizgi filmlerdeki, dizilerdeki karakterleri öyle elerlerdi. Hastalıktan korunmak ve evladını korumak istiyorsan onunla çokça oyun oyna. Neden mi? Çünkü kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oyun oynar.

    Çocuklarıyla kaliteli zaman geçiren, çocuklarının sevgi diline hitap eden, öğretmeye değil; merak duygusunu geliştirmeye çalışan anne ve babalara ihtiyacımız var. Ebeveynleri okula gönderemeyeceğimize göre(?) evde çalışmaya başlasak mükemmel olur.

Neyse ki yürüyen zamane çocuklarımız var. Her evde bir Emil var artık; yoksa da yakındır.

0 Yorum

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir